EXPERIMENTA 4 TEATRO 
December 7 to 13, 2001

Highlights : 

The presence of companies “L’Alakran” (SWITZERLAND), “Legaleon-Teatro” and “Agerre Teatroa” (SPAIN), “Odisea” (GERMANY); and the argentine Troupes “Andamio Contiguo/Exit", (Santa Fe), “El Nudo Compañía Teatral” (Buenos Aires) and “El Candado Teatro” (San Juan)

Among other activities, it has been developed a  "Theatre Festivals Directors Meeting" (with guests from Spain, Ecuador and Argentina), a "Theatre Magazines Meeting" (Spain and Argentina), un "Theatrical Critics Meeting" (Spain and Argentina) and a Workshop-Demonstration in charge of  Christian Heuegger (AUSTRIA).

SCHEDULE
You may also have the details of each activity (in Spanish) here

FRIDAY 7

8:30 a 9:30

BREAKFAST

   

10

ARRIVAL AND RECEPTION

12:30

   

13 a 14

LUNCH

   

 

 

16

ROUND BOARD: “What is Experimental Theatre?” With the Participation of the Troupes of the Meeting. “Antonin Artaud” Hall

17

SPECIAL WORKSHOP: 

Kung Fu Ars Sum. 
Coord.: Natalia Miguel. 
“Julian Beck” Hall.

18:30

 

19

WORKSHOP DEMONSTRATION
"To be still while you are not still" a cargo de Christian Heuegger, del Grupo “THEATER ASOU” (Graz, AUSTRIA) 
“Antonin Artaud” Hall

20:30

 

FESTIVAL OPENING.

21:30

 

22

SHOW 
“Mar de Margaritas”
Group “EL NUDO” 
(Bs. As., ARGENTINA)
 
“Jerzy Grotowski” Hall

23

 

23:30 a 24:30

DINNER 
With a Special Show

   

SATURDAY 8

8:30 a 9:30

BREAKFAST

   

10

WORKSHOP

“Manipulator in Sight: the relationship with the object” 
Coord: Nelly Scarpitto 
(Group “EL NUDO”)

“Julian Beck” Hall

12:30

   

13 a 14

LUNCH

   

14:30 

15:30

Performances Critic Board:

“Mar de Margaritas” Coord: J. Cejas. 
“Antonin Artaud” Hall
.

   
16 a 17:30

Theatrical Critics Workshop 
Coord.: Carlos Gil Zamora (ESPAÑA).

“Antonin Artaud” Hall.

   

18

THEATRE MAGAZINE MEETING. “Artez”: (Basque Country/Spain),  “Ritornello”, “Teatro al Sur”, “Artes Escénicas y Cultura”, “Picadero”, (Bs. As., ARGENTINA), “El Espacio Vacío”, “Teatro, Truenos & Misterios” (Rosario, ARGENTINA) 
“Antonin Artaud” Hall

20

   

20:30

ROUND BOARD: “Competence, Jealousy and Personal Desires” With the participation of the actors of the meeting. “Antonin Artaud” Hall

21:30

   
22

SHOW
“Ulises y la Máquina de Perdices”. Group “ODISEA” (Köln, GERMANY) 
“Jerzy Grotowski” Hall

23
   
23:30 a 24:30

DINNER 

SUNDAY 9

8:30 a 9:30

BREAKFAST

   

10

WORKSHOP

“Theatrical Creativity Dynamics”. Coord: Christoph Baumann (Group “ODISEA”) 

“Julian Beck” Hall

12:30

   

13 a 14

LUNCH

   

14:30
 a 15:30

Performances Critic Board: 

“Ulises y la Máquina de Perdices” Coord: Julio Cejas. 
“Antonin Artaud” Hall
.

   

16

THEATRICAL CRITICS MEETING.
 Carlos Gil Zamora (País Vasco / ESPAÑA), Claudio Pansera, Federico Irazábal, Carlos Pacheco (Buenos Aires, ARG.), Marcelo Padelin (Resistencia, ARG.) Miguel Passarini, Julio Cejas, Edgardo Pérez Castillo, Fernanda González, Patricia Dibert, Maximiliano Camp, Leonel Giacometto (Rosario, ARG.) 
“Antonin Artaud” Hall

18

   

19

SHOW 
“Domingo Furioso”. Grupo “ANDAMIO CONTIGUO/ EXIT” (Santa Fe, ARGENTINA)
 
“Jerzy Grotowski” Hall 

20:30

PROJECTION: 
“The Constant Prince”
“Antonin Artaud” Hall 

21:30

   

22

SHOW 
“Despacho de Lamentos”. Group “EL CANDADO TEATRO” (San Juan, ARG.) 
“Jerzy Grotowski” Hall

23

   
23:30 a 24:30

DINNER 

MONDAY 10

8:30 a 9:30

BREAKFAST

   

10

WORKSHOP

“Text, Body and Space: from Concept to Scene”. Coord: Silvia Debona. (Group “ANDAMIO CONTIGUO/ EXIT”)
“Julian Beck” Hall

12:30

   

13 a 14

LUNCH

   

14:30
 a 16

Performances Critic Board: 
“Domingo Furioso” and "Despacho de Lamentos" Coord: J. Cejas. 

“Antonin Artaud” Hall
.

   
16 a 17:30

Theatrical Critics Workshop 

Coord.: Carlos Gil Zamora (ESPAÑA).
“Antonin Artaud” Hall.

   

18

WORKSHOP

“Sensory composition through form”. Coord: Sampaolesi, Sánchez, Spollansky (Group “EL CANDADO TEATRO”)
“Julian Beck” Hall 

20:30

ROUND TABLE: “Personal Survival and Art”  With the participation of the Groups of the Meeting. 
“A. Artaud”  Hall

21:30

   

22

SHOW “Carnicero Español”. 
Group “L' ALAKRAN” (Ginebra, SWITZERLAND) 
“Jerzy Grotowski” Hall

23:30 a 24:30

DINNER 
With a Special Show

 

TUESDAY 11

8:30 a 9:30

BREAKFAST

 

10

WORKSHOP “Building and destruction as ideals of scenic tension”. Coord: Oskar Gómez Mata (Groups “L'ALAKRAN” and “LEGALEON-TEATRO”) 
“Julian Beck” Hall

12:30

   

13 a 14

LUNCH

   

14:30 

15:30

Performances Critic Board: 
“Carnicero Español”  
Coord: J. Cejas. 

“Antonin Artaud” Hall
.

   
16 

THEATRE FESTIVALS DIRECTORS MEETING: Carlos Gil Zamora (España), “Teatro en el Sur” (Ecuador), “Fiesta Nacional de Teatro”, “Festival de Teatro Experimental Víctor García”, “Experimenta Teatro” (Arg.) “Antonin Artaud” Hall

18

ROSARIO THEATRE CYCLE SHOW: “Mujer con Espejo, Rouge y Botas”. Group “TALLER DEL RAYO” 
“Julian Beck” Hall

19
 
19:30 a 20:30

ROUND TABLE: “The Theatre Group and its relationship with the Official Institutions” With the participation of the Groups of the Meeting. “Antonin Artaud” Hall 

 
21

ROSARIO THEATRE CYCLE SHOW: “Rosaura a las 10” Group “LA COMEDIA DE HACER ARTE” 
“Jerzy Grotowski” Hall

22
 
23 

ROSARIO THEATRE CYCLE SHOW: “Semblanzas Deportivas” (first Part). Group “EL 45 (TEATRO FAUSTO)” 
“Antonin Artaud” Hall

23:30 

DINNER 

24 a 24:30

Semblanzas Deportivas” (first Part).

WEDNESDAY 12

8:30 a 9:30

BREAKFAST

   

10

SPECIAL WORKSHOP: Training with tendence to improvement.
Coord.: Verónica Garat. 

“Julian Beck” Hall

11:30

   

 

13 a 14

LUNCH

   

14:30
 a 16

Performances Critic Board: “Mujer con Espejo, Rouge y Botas” , “Rosaura a las 10” and “Semblanzas Deportivas”  Coord: J. Cejas. “Antonin Artaud” Hall.

16 a 17:30

 

Theatre Criticism Workshop

Coord.: Carlos Gil Zamora (ESPAÑA).
“Antonin Artaud” Hall.

 
18

SPECIAL WORKSHOP: 

Kung Fu Ars Sum. 
Coord.: Natalia Miguel. 
“Julian Beck” Hall.

19:30
   

20:30
a
 21:30

PROJECTION: 

“Marat Sade”
“Antonin Artaud” Hall 

   

22 

SHOW 
“Marranadas”. Group “AGERRE TEATROA” 
(San Sebastián, SPAIN)
“Jerzy Grotowski” Hall

23:30 a 24:30

DINNER 

THURSDAY 13

8:30 a 9:30

BREAKFAST

   

10

WORKSHOP

“The actor's gaze.¡: a journey through minimal stories” Coord: Maite Agirre (Group“AGERRE TEATROA”) 
“Julian Beck” Hall

12:30

   

13 a 14

LUNCH

   

14:30
 a 16

PROJECTION: 
“Tadeusz Kantor”
“Antonin Artaud” Hall 

   

16:30 a 17:30

DIRECTORS ROUND TABLE: “Totem and Horde” With the participation of the Directors of the Meeting. 
“Antonin Artaud” Hall 

   
19

SHOW 

“Bancarrota”. Group “LEGALEÓN-TEATRO” 
(Irun, SPAIN) 
“Jerzy Grotowski” Hall

 

20:30
   

 21 

Performances Critic Board
“Marranadas” and “Bancarrota”. 
Coord: Julio Cejas. 

“Antonin Artaud” Hall.  

22:30

 

CLOSING AND CERTIFICATES DELIVERY

23:30 a 24:30

DINNER 

You may also have the details of each activity (in Spanish) here

"EL RAYO MISTERIOSO" Laboratory Theatre Groupe
[ www.elrayomisterioso.org.ar ]