Haga Click! para ver el Afiche

EXPERIMENTA 5 TEATRO 
December 7-13, 2002

Highlights: 

NATIONAL AND INTERNATIONAL COMPANIES· "Birte Brudermann Theater Cie." (Vienna, AUSTRIA).· "Taun Taun Teatroa" (Bergara, SPAIN).· "Compagnia delle Vigne" (Bari, ITALY).· "Fabbrica del Vento" (Brescia, ITALY).· "Sarao" (Guayaquil, ECUADOR).· "Ojcuro" (Buenos Aires, ARGENTINA).· "La Gorda Teatro" (Córdoba, ARGENTINA).· "Círculo de Tiza" (San Juan, ARGENTINA).· “Tangocidio” (Río Gallegos, ARGENTINA).· "El Rayo Misterioso" (Rosario, ARGENTINA). Rosario Theatre Cycle: "Seisenpunto" - "Par 5 Producciones" - "Punto 0 Teatro" - "Mabel". 
ALSO: · "Theatre Magazines Meeting" (Argentina) · "Theatrical Critics Meeting"  (Argentina) · "Theatre Festivals Directors Meeting" (Brazil, Ecuador, USA and Argentina)· and the presence among many other of the master Nicolás Nuñez (Mexico), the Director Rubens Correa (Argentina), Gustavo Schraier (Argentina), Jorge Dubatti (Argentina) and Carlos Pacheco (Argentina)

 

In the "Program Day by Day" you may find more information where it says More.
Find also more information and pictures of all activities HERE (In Spanish)

SCHEDULE 

SATURDAY 7

   
8:30 to 9:30 -   Breakfast   "Antonin Artaud" Hall
10 to 12:30 -   Arrival and Reception    
13 to 14 -   Lunch   "Antonin Artaud" Hall
14:30 to 17 - Work-Shop “MOND(e) - Theatre-workshop” Coord: Birte Brudermann (Group: “Birte Brudermann Theater Cie”) More "Julian Beck" Hall
17:30 to 18:20 - Projection "Tadeusz Kantor" Documentary.   "Antonin Artaud" Hall
19 to 19:40 - Show “El Murmullo”. Group:“CÍRCULO DE TIZA” (San Juan, ARGENTINA)  More "Jerzy Grotowski" Hall
20 to 21:30 -    FESTIVAL OPENING. Lecture of Director Rubens Correa (Bs. As. Argentina) TOAST More  "Antonin Artaud" Hall
22 to 23:15 -  Show Il Fantasma Del Palcoscenico”. Group:COMPAGNIA DELLE VIGNE(Bari, ITALY)  More "Jerzy Grotowski" Hall
23:30 to 24:30 -   Dinner   "Antonin Artaud" Hall

SUNDAY 8

     
8:30 to 9:30 -   Breakfast   "Antonin Artaud" Hall
10 to 12:30 - Work-Shop Minimalist Structures in reduced spaces” . Coord: Juan Carlos Carta (Group: “CÍRCULO DE TIZA”)   "Julian Beck" Hall
13 to 14 -   Lunch   "Antonin Artaud" Hall
14:30 to 15:45 - Critic Board "El Murmullo" e "Il Fantasma del Palcoscenico". Coord: J. Cejas.   "Antonin Artaud" Hall
16 to 18 - Seminar “The Theatre of the Sources and the Way of the UNAM Theater Research Work-Shop” (first Part) Coord: Nicolás Nuñez (CDMX, Mexico)  More "Julian Beck" Hall
18:30 to 20 - Special Work-Shop "Theatre Criticism Workshop". Coord: Julio Cejas and Miguel Passarini  More "Antonin Artaud" Hall
20:15 to 21:45 - Conference "From The Village": Talk on the theatre of Rosario. Coord: Clide Tello (Rosario, ARGENTINA)  More "Antonin Artaud" Hall
22 to 23:45 - Show “Amor-Tiguando (Relatos de Amor Paranormales)”. Group:“SARAO” (Guayaquil, ECUADOR)  More "Jerzy Grotowski" Hall
24 to 01 -   Dinner   "Antonin Artaud" Hall

21 to 22:15

Special presentation of the Show Il Fantasma Del Palcoscenico”. Group:COMPAGNIA DELLE VIGNE(Bari, ITALY)  More "Teatro de la Manzana"

MONDAY 9

     
8:30 to 9:30 -   Breakfast   "Antonin Artaud" Hall
10 to 12:30 - Work-Shop “L´impulso e l´arte del movimento, il lavoro sull´attore”. Coord: Giacomo Gamba. (Group:“FABBRICA DEL VENTO”)  More "Julian Beck" Hall
13 to 14 -   Lunch   "Antonin Artaud" Hall
14:30 to 15:15 - Critic Board "Amor-tiguando". Coord: J. Cejas.   "Antonin Artaud" Hall
15:30 to 17:30 - Lecture  “On a Laboratory of theatrical production”. Coord.:Gustavo A. Schraier (Bs. As., ARG.) More "Antonin Artaud" Hall
18 to 18:45 - Rosario Cycle Show “Mabel”. Group:“MABEL” (Rosario, ARG.)  More "Julian Beck" Hall
19 to 19:40 - Rosario Cycle Show “Rojo”. Group:“SEISENPUNTO” (Rosario, ARG.)  More "Jerzy Grotowski" Hall
20 to 20:50 - Projection "The Constant Prince" Teatr Laboratorium   "Antonin Artaud" Hall
21 to 22 - Rosario Cycle Show Show: “Mujeres Oscuras”. Group:“PUNTO 0 TEATRO” (Rosario, ARG.)  More "Julian Beck" Hall
22 to 23:30 - Rosario Cycle Show “1989. Por 4 días Rotos”. Group:“PAR 5 PRODUCCIONES” (Rosario, ARG.) More "Jerzy Grotowski" Hall
23:30 to 24:30 -   Dinner   "Antonin Artaud" Hall

21 to 22:45

Special presentation of the Show  “Amor-Tiguando (Relatos de Amor Paranormales)”. Group:“SARAO” (Guayaquil, ECUADOR)  More Teatro "Caras y Caretas"

TUESDAY 10

     
8:30 to 9:30 -   Breakfast   "Antonin Artaud" Hall
10 to 12:30 - Work-Shop “Walk: X-Ray and Body of the Character”. Coord: Luis Mueckay. (Group: “SARAO”) More "Julian Beck" Hall
13 to 14 -   Lunch   "Antonin Artaud" Hall
14:30 to 16 - Critic Board "Mabel", "Rojo", "Mujeres Oscuras" and "1989. Por Cuatro Días Rotos". Coord: J. Cejas.   "Antonin Artaud" Hall
16:15 to 18:45 - Work-Shop “La Conoscenza dell'Io”. Coord: Antonio Minelli. (“COMPAGNIA DELLE VIGNE”)   "Julian Beck" Hall
19 to 20 - Show “Macchina Napoli”. Group: “EL RAYO MISTERIOSO” (Rosario, ARG.)  More "Jerzy Grotowski" Hall
20:15 to 21:45 - Theater Festivals Directors Meeting

“TEATRO EN EL SUR”  (Quito, ECUADOR), “FESTIVAL INTERNACIONAL DE ARTES ESCENICAS  DE GUAYAQUIL”, (Guayaquil, ECUADOR), “FESTIVAL RECIFE DO TEATRO NACIONAL” (Recife, BRAZIL) , "RAT Conference" (USA), “ASSITEJ ” (Bs As, ARG) “VICTOR GARCÍA” (Tucumán, ARG.), “AL BORDE” (Mar del Plata, ARG.). “EXPERIMENTA TEATRO”  (Rosario, ARG.)

More "Antonin Artaud" Hall
22 to 23:05 - Show “La Isla Desierta”. Group: “OJCURO” (Bs. As., ARG.)  More "Jerzy Grotowski" Hall
23:30 to 24:30 -   Dinner   "Antonin Artaud" Hall

WEDNESDAY 11

     
8:30 to 9:30 -   Breakfast   "Antonin Artaud" Hall
10 to 12:30 - Work-Shop “Blind Theatre Technique… another way of gazing the scenic reality”. Coord: José Menchaca (Group:“OJCURO”) More "Julian Beck" Hall
13 to 14 -   Lunch   "Antonin Artaud" Hall
14:30 to 15:45 - Critic Board "Macchina Napoli" and "La Isla Desierta". Coord: J. Cejas.   "Antonin Artaud" Hall
16 to 18 - Seminar The Theatre of the Sources and the Way of the UNAM Theater Research Work-Shop” (second Part) Coord: Nicolás Nuñez (CDMX, Mexico More "Julian Beck" Hall
18:15 to 19:45 - Work-Shop Esp. "Theatre Criticism Workshop". Coord: Julio Cejas y Miguel Passarini  More "Antonin Artaud" Hall
20 to 20:40 - Projection "Signals Trough the Flames" Julian Beck interview   "Antonin Artaud" Hall
20:45 to 22:15 - Theatre Critic Meeting

Jorge Dubatti (Bs. As., ARG.), Carlos Pacheco (Bs. As., ARG.), Marina García Barros (Bs. As., ARG.), Gabriela Halac (Córdoba, ARG.), Beatríz Molinari (Córdoba, ARG.), Roberto Schneider (Santa Fe, ARG.), Miguel Passarini (Rosario, ARG.), Julio Cejas (Rosario, ARG.), Ruth Juliet Wikler(Nueva York, USA), Leonel Giacometto (Rosario, ARG.), Diego Fiori (Rosario, ARG.), Patricia Dibert (Rosario, ARG.), Edgardo Pérez Castillo (Rosario, ARG.)

More "Antonin Artaud" Hall
22:30 to 23:30 - Show “Mond(e)” Group: “BIRTE BRUDERMANN THEATER CIE.” (Vienna, AUSTRIA)  More "Jerzy Grotowski" Hall
23:30 to 24:30 -   Dinner   "Antonin Artaud" Hall

21 Hs.

Special presentation of the Show SGÓRBYPARK”. Group:“FABBRICA DEL VENTO” (Brescia, ITALY)  More Teatro "CET"

THURSDAY 12

     
8:30 to 9:30 -   Breakfast   "Antonin Artaud" Hall
10 to 12:30 - Work-Shop “Rhythmic”. Coord.: Gustavo López. (Group:“TANGOCIDIO”) More "Julian Beck" Hall
13 to 14 -   Lunch   "Antonin Artaud" Hall
14:30 to 15:15 - Critic Board "Mond(e)". Coord: J. Cejas.   "Antonin Artaud" Hall
15:30 to 18 - Work-Shop “The Lot that can be obtained from the Little”. Coord.: Itsaso Azkarate y Karlos Odriozola. (Group:“TAUN TAUN TEATROA”).   "Julian Beck" Hall
18:30 to 19:25 - Show “Tantalegría” Group:“LA GORDA TEATRO” (Córdoba, ARG.)  More "Jerzy Grotowski" Hall
19:45 to 22 - Work-Shop “Entrance, Training and Ecstasy”. Coord.: Natalia Miguel and María de los Ángeles Oliver. (Group: “EL RAYO MISTERIOSO”). More "Julian Beck" Hall
22:30 to 23:30 - Show SGÓRBYPARK”. Group:“FABBRICA DEL VENTO” (Brescia, ITALY)  More "Jerzy Grotowski" Hall
23:30 to 24:30 -   Dinner   "Antonin Artaud" Hall

21 -

Special presentation of the Show “Mond(e)” Group:“BIRTE BRUDERMAN THEATRE CIE” (Vienna, AUSTRIA)  More Teatro "La Morada"

FRIDAY 13

     
8:30 to 9:30 - Breakfast   "Antonin Artaud" Hall
10 to 12:30 - Work-Shop “The Dramaturgic Animal”. Coord: Cipriano Argüello Pitt and Gonzalo Marull. (Group:“LA GORDA TEATRO”)   "Julian Beck" Hall
13 to 14 - Lunch   "Antonin Artaud" Hall
14:30 TO 16:30 - Seminar “The Theatre of the Sources and the Way of the UNAM Theater Research Work-Shop” (third Part) Coord: Nicolás Nuñez (CDMX, Mexico More "Julian Beck" Hall
17 to 18:30 - Theatre Magazines

"Periódico de Artes Escénicas y Cultura”,  “Picadero”,  “Teatro al Sur”, "Dionisio" (Buenos Aires, ARGENTINA), “El Espacio Vacío”,  “Teatro, Truenos & Misterios”. (Rosario, ARGENTINA)

More "Antonin Artaud" Hall
19 to 19:50 - Show “Tangocidio”. Group: “TANGOCIDIO” (Río Gallegos, ARGENTINA)  More "Julian Beck" Hall
20 to 21 - Show “Kont Arte”. Group: “TAUN TAUN TEATROA” (Bergara, ESPAÑA)  More "Jerzy Grotowski" Hall
21:30 to 23 - Critic Board "Tantalegría", "Sgòrbypark", "Tangocidio" and "Kont-Arte",. Coord: J. Cejas.   "Antonin Artaud" Hall
23 to 23:30 -   CLOSING AND  CERTIFICATE DELIVERY   "Antonin Artaud" Hall
23:30 to 24:30 -   Dinner   "Antonin Artaud" Hall

 

DETAILS OF EACH ACTIVITY AND PICTURES (In Spanish)

 

Grupo Laboratorio de Teatro "EL RAYO MISTERIOSO"
[ www.elrayomisterioso.org.ar ]