PROGRAM

 

 

THURSDAY 7

8:30 -9:30

BREAKFAST

 

10

 

ARRIVAL AND RECEPTION

 

 

 

12

13 - 14

LUNCH

 

 

 

16- 18

FESTIVAL OPENING
“The Narrative Structure of the Actor ”
By RENZO CASALI, Director of "Comuna Baires" (Italy). Sala “Antonin Artaud”

 

18:30 - 19:30

PROJECTION
"La Clase Muerta" Tadeusz Kantor.
101'
Sala “Antonin Artaud”

22
-
 23

SHOW 
"La Consagración de las Furias". 
Group“EL RAYO MISTERIOSO” 
(Rosario, ARGENTINA)
 
Sala “Jerzy Grotowski”

23:30 - 24:30

DINNER 

FRIDAY 8

8:30 - 9:30

BREAKFAST

10-12

WORKSHOP
“Entrenamiento, Éxtasis y Superación” 
Coord: Aldo El-Jatib
(Group “EL RAYO MISTERIOSO”)

Sala “Julian Beck”

13- 14

LUNCH

14:30

16

ROUND TABLE 
“What is Theatre?” 

Sala “Antonin Artaud”
.

16- 17:30

THEATRICAL DISMANTLING  
“La Consagración de las Furias” Coord: Julio Cejas. 

Sala “Antonin Artaud”
.

18
-
19:30

SHOW  
"En los ojos hondos huecos de mi Madre". 
Grupo “FILUMENA COMPAÑÍA DE TEATRO” 
(Bs.As.., ARGENTINA)
 
Sala “Julian Beck”

19:30 - 21:30

SPECIAL WORKSHOP: “Dramaturgy and its multiples” Coord: Albemar Araujo (Recife, BRAZIL). Sala “Antonin Artaud”

22

23

SHOW 
"Árbol que Crece Torcido". 
Group “ESCENA DE CARACAS” 
(Caracas, VENEZUELA)
Sala “Jerzy Grotowski

23:15 - 24:30

DINNER  AND SHOW
"Veladas Temáticas", Compañía Mondo Pasta (Bs. As., ARGENTINA)

SATURDAY 9

8:30-9:30

BREAKFAST

10- 12

WORKSHOP 
“About the Unstable Presence of the Interpreter”. Coord: Florencia Cima (Group   "FILUMENA COMPAÑÍA DE TEATRO") 
Sala “Julian Beck”

13- 14

LUNCH

14:30

16

ROUND TABLE 
“What is experimental Theatre?” 

Sala “Antonin Artaud”
.

16- 17:30

THEATRICAL DISMANTLING 
“Árbol que crece Torcido” and "En los ojos hondos huecos de mi Madre" Coord: Julio Cejas. 

Sala “Antonin Artaud”
.

18 - 19:30

THEATRICAL CRITICS MEETING 
 With local critics.
 
Sala “Antonin Artaud” 

20:30 - 21:30

PROJECTION 
“El Príncipe Constante”, Teatr Laboratorium of Jerzy Grotowski. 
50'

Sala “Antonin Artaud” 

22
 - 23:15

SHOW 
"Amapola". 
Group “COMUNA BAIRES” 
(Milano, ITALIA)

Sala “Jerzy Grotowski”

23:30 - 24:30

DINNER 

SUNDAY 10

8:30- 9:30

BREAKFAST

10 - 12

WORKSHOP
 “Dramaturgy of Movement”. Coord: Miguel Issa. (Group “ESCENA DE CARACAS”)
Sala “Julian Beck”

13- 14

LUNCH

14:30
- 16

ROUND TABLE 
“Totem ans Horde” 

Sala “Antonin Artaud”

16 - 17:30

THEATRICAL DISMANTLING  
“Amapola" Coord: Julio Cejas. 

Sala “Antonin Artaud

18
-
 19

THEATRE MAGAZINE MEETING
 With issues from Argentina and Spain.

Sala “Antonin Artaud” 

19:30 - 21:30

THEATRE FESTIVALS DIRECTORS MEETING 
With Directors from Argentina, Italy, Ecuador, Brazil 
Sala “Antonin Artaud”

22
 - 23:15

SHOW 
"Death of a Scarecrow". (Muerte de un Espantapájaros) 
Group“The Mime Centre” 
(Helsinki, FINLANDIA)
 
Sala “Jerzy Grotowski”
 

23:30 - 24:30

DINNER  

MONDAY 11

8:30- 9:30

BREAKFAST

10-12

WORKSHOP
 “The Actor's training”. Coord: Renzo Casali. (Group “COMUNA BAIRES”)
Sala “Julian Beck”

13- 14

LUNCH

14:30
- 16

ROUND TABLE 
“Personal Survival and Art” 

Sala “Antonin Artaud”

16- 17:30

THEATRICAL DISMANTLING  
“Death of a Scarecrow" Coord: Julio Cejas. 

Sala “Antonin Artaud

18- 19:30

PROJECTION: 
 “País Cerrado Teatro, Teatro Abierto",
Documental about theatrical movement Abierto". Dur: 75' 
Sala “Antonin Artaud” 

19:30 - 21:30

TALK  
"25 years of Open Theater" by Rubens Correa 
(Bs. As., ARGENTINA)
. Sala “Antonin Artaud”

22
  - 23:15

SHOW 
"Cuerpo Docente". 
Group“Acto” 
(Córdoba, ARGENTINA) 
Sala “Jerzy Grotowski” 

23:30 - 24:30

DINNER  

TUESDAY 12

8:30- 9:30

BREAKFAST

10 - 12

WORKSHOP
 
“Mischief and Malice”. Coord: Giovanni Quiroga. (Group “ACTO”)
Sala “Julian Beck”

13 -14

LUNCH

14:30
- 16

ROUND TABLE 
“The Theater Group and the Relationship with Official Institutions” 

Sala “Antonin Artaud”

16- 17:30

 

THEATRICAL DISMANTLING  
“Cuerpo Docente" Coord: Julio Cejas. 

Sala “Antonin Artaud

18
-
19:30

SHOW
"Morir Morir". 
Grupo “Ruega por Nosotras” 
(Rosario, ARGENTINA) 
Sala “Jerzy Grotowski” 

19:30
-
 21:30

WORKSHOP
 “Physical Theatre and Expressive Mime”. Coord: Adam Darius. (Group “The Mime Centre”)
Sala “Julian Beck” 

22
  - 23:15

SHOW 
"Medea". 
Grupo “Punto 0 Teatro” 
(Rosario, ARGENTINA) 
Sala “Jerzy Grotowski”  

23:30 - 24:30

DINNER 

WEDNESDAY 13

8:30 - 9:30

BREAKFAST

10- 12

WORKSHOP
“Actor's montage” Coord: Ricardo Arias  y Judith Ganon (Group “RUEGA POR NOSOTRAS”) 
Sala “Julian Beck”

13- 14

LUNCH

14:30
- 16

ROUND TABLE 
“ Theater Group Dynamics” 
Sala “Antonin Artaud

16
-
17:30 

THEATRICAL DISMANTLING 
“Morir Morir" and "Medea". Coord: Julio Cejas. 
Sala “Antonin Artaud

17:30 - 19:30

WORKSHOP 
“La Contemporaneidad del Mito” Coord: Gustavo Guirado (Group “PUNTO 0 TEATRO") 
Sala “Julian Beck”

 19:30 - 21:30

SPECIAL WORKSHOP: Dramaturgy and its multiples Coord: Albemar.  Araujo (Recife, BRASIL).
  Sala “Antonin Artaud”

22 - 23:15

Closing and Certificates Delivery

23:30 - 24:30

DINNER